Mity dotyczące jedzenia owoców

Mit numer 1 – spożycie owoców powoduje tycie

Mity dotyczące jedzenia owoców są bardzo popularne. Duża grupa osób uważa, że to głównie cukier odpowiedzialny jest za przybieranie na wadze. To prawda, że w owocach występują cukry – sacharoza, glukoza i fruktoza, ale zawierają one również wodę, minerały, witaminy, przeciwutleniacze i błonnik. Składników tych nie znajdziemy w przetworzonych słodyczach. Należy również pamiętać, że błonnik zawarty w owocach spowalnia wzrost poziomu cukru we krwi. Dlatego najlepiej spożywać owoce w całości i nie pozbawiać ich skórki (np. w przypadku jabłek czy gruszek).

Nie tylko cukier wpływa na wzrost masy ciała. Kluczową rolę odgrywa bilans energetyczny. Jeżeli w ciągu dnia spożywamy więcej kalorii niż nasz organizm potrafi spalić, następuje przyrost masy ciała. I nie ma to znaczenia, czy właśnie zjedliśmy owoce czy nie.

Warto zastanowić się dwa razy nad tym, co zjemy. 100 g truskawek to 32 kcal, a 100 g czekolady mlecznej to 532 kcal.

Najnowsze wyniki badań wskazują na korzyści płynące z jedzenia owoców. Wiążą się one ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób serca i naczyń. A jak wiadomo, problemy te często dotyczą osób z nadwagą i otyłością. Nie musimy więc bać się owoców. Nawet jeżeli mamy już na pokładzie dodatkowe kilogramy.

Mit dotyczący jedzenia owoców numer 2 – owoce zjadane wieczorem powodują tycie

Cukier zawarty w owocach jest niemal natychmiastowym źródłem energii, ale to nie znaczy, że jeśli od razu nie pójdziemy ćwiczyć, to przytyjemy. Tutaj też obowiązuje zasada, że to nadwyżka energii przyczynia się do magazynowania jej nadmiaru, Jeśli zjemy więcej kalorii niż potrzebujemy, aby utrzymać stałą wagę – nadmiar energii z owoców zostanie zmagazynowany. Ale tak samo stałoby się z nadmiarem energii dostarczonej z mięsem, ryżem czy warzywami. Czasem po prostu trzeba się zastanowić, czy to rzeczywiście banan zjedzony na popołudniową przekąskę, czy garść jagód jest przyczyną dodatkowych kilogramów? Czy może duża garść orzechów w czekoladzie popita latte z bitą śmietaną 🙂 ?

Mit dotyczący jedzenia owoców numer 3 – owoce mrożone, konserwowane, liofilizowane nie zawierają żadnych korzystnych substancji

Może Cię zaskoczyć, że owoce, które określamy jako świeże również mogą mieć straty dobroczynnych substancji. Najczęściej owoce, zanim trafiły na półki supermarketów, były już przechowywane. W tym czasie dojrzewały i traciły cenne składniki odżywcze. W przypadku owoców mrożonych ten etap jest pomijany. Owoce zbierane są w szczytowej dojrzałości i prawie od razu zostają zamrożone. Nie przechodzą procesu dojrzewania po zebraniu. Nie ma więc czasu na utratę cennych składników. Owoce przed mrożeniem są często blanszowane. Proces ten niszczy mikroorganizmy, które mogłyby się przyczynić do psucia owoców. Wszystkie korzystne substancje są w dużej mierze zachowane.

W przypadku liofilizacji zmniejsza się zawartość wody w owocach, ale nie ma strat składników odżywczych. Ponadto, zachowuje się smak i naturalny aromat owoców. Tak więc, zawsze warto trzymać zapas owoców w zamrażarce, czy worek liofilizowanych owoców w spiżarni. Można dodawać je do owsianek, jogurtów, deserów lub zjeść jako zdrową przekąskę.

Mit dotyczący jedzenia owoców numer 4 – powinniśmy jeść tylko owoce jakości BIO

BIO odnosi się do owoców pochodzących z upraw ekologicznych. Podczas takiej uprawy zabronione jest stosowanie nawozów syntetycznych, ograniczone jest także stosowanie agrochemikaliów takich, jak pestycydy. Nie oznacza to jednak, że owoce nie BIO są w jakikolwiek sposób złe lub niebezpieczne. Gdyby było inaczej, nie można by tego sprzedać. Jakość owoców i warzyw jest dokładnie kontrolowana przez właściwe organy.

Mit dotyczący jedzenia owoców numer 5 – diabetycy nie powinni jeść owoców

Często diabetycy boją się owoców, ze względu na zawarty w nich cukier. Większość owoców ma niski lub średni indeks glikemiczny, dlatego powinny być stałym elementem diety diabetyków. Świetnym rozwiązaniem jest mieszanie owoców np. z twarogiem lub orzechami czy pestkami. Warto także wybierać owoce o dużej zawartości błonnika.

Mit numer 6 – owoce są zdrowe, więc możemy je jeść bez ograniczeń

Wiemy już z poprzednich podpunktów, że jedzenie owoców jest zdrowe. Nie oznacza to jednak, ze powinniśmy się nimi objadać od rana do wieczora. Jeśli ktoś zjadłby 5 bananów i 300 g mango, to dostarczyłby do swojego organizmu około 915 kcal i 124 g cukru. To całkiem spora ilość, prawda? Dlatego lepiej trzymać się zalecanego spożycia 200 g owoców dziennie.

Aby lepiej zorientować się w wartości kalorycznej owoców, poniżej przygotowałam kilka przykładów:

  • maliny – 47 kcal w 100 g
  • truskawki – 32 kcal w 100 g
  • jagody – 59 kcal w 100 g
  • brzoskwinie – 50 kcal w 100 g
  • jabłko – 50 kcal w 100 g
  • banan – 97 kcal w 100 g

Owoce to świetny produkt spożywczy i nie należy się ich bać. Tak, zawierają cukier, ale jeśli nie spożywamy nadmiaru kalorii, nie musimy się martwić o przyrost kilogramów.

Jeśli masz wśród znajomych kogoś, kto boi się spożywać owoce, nie zapomnij podzielić się z nim moim artykułem. A może znasz jakieś inne mity na temat spożywania owoców? Jeśli tak, podziel się nimi ze mną w komentarzu.

Leave a reply