Wpływ mediów społecznościowych na nadwagę i otyłość wśród dzieci

W ostatnich latach zaobserwowano bardzo duży wzrost nadwagi i otyłości wśród dzieci. Jednym z głównych czynników, które mają wpływ na to zjawisko jest korzystanie przez dzieci z mediów społecznościowych. Mowa tu o spędzaniu czasu przed telewizorem czy komputerem. Programy dla dzieci przeplatane są reklamami, które są przesycone promowaniem żywności przetworzonej, o wysokiej zawartości cukru czy tłuszczu.

Czas przed ekranem wypiera aktywność fizyczną. Dzieci nie chcą wychodzić z domu, nie mają ochoty na spotkania z rówieśnikami. Badania pokazują, że przeciętne dziecko spędza 1/3 dnia w towarzystwie mediów społecznościowych. Dominują one w czasie wolnym dzieci i ograniczają ich zaangażowanie w inne zajęcia.

W jaki sposób reklama wpływa na wzrost nadwagi i otyłości wśród dzieci?

Poprzez przekaz telewizyjny dzieci narażone są także na liczne werbalne i niewerbalne komunikaty o jedzeniu. Przy czym telewizja, a w szczególności reklama – jest największym źródłem tych komunikatów. Najbardziej popularne są reklamy produktów spożywczych, takich jak: płatki zbożowe, soki, ciastka i inne przekąski, a także reklamy restauracji typu fast food. Większość reklam dotyczy niezdrowej żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru lub soli, o niewielkiej wartości odżywczej. Produkty te są zdecydowanie częściej spożywane niż owoce i warzywa, których reklamy dotyczą niezwykle rzadko. Ponadto, bardzo często reklamy skupiają się na zaspokajaniu potrzeb emocjonalnych, a nie zdrowotnych.

Rola aktywności fizycznej w zapobieganiu nadwagi i otyłości u dzieci

Niestety, w momencie gdy jedna forma czynności jest używana w nadmiarze, to inne działania zostają wyparte/ Sport, jazda na rowerze, zabawa na świeżym powietrzu są coraz częściej rzadkością. Spadek poziomu aktywności fizycznej u dzieci w szkole i w domu jest coraz częściej uznawany za jeden z głównych czynników powodujących nadwagę u dzieci. Zwiększenie poziomu aktywności dzieci jest kluczowym sposobem zapobiegania nadwadze. Ważne, by dzieci zainteresowały się i zaangażowały w aktywność już od najmłodszych lat. Zajęcia takie muszą być dla dziecka interesujące i odbywać się systematycznie. Ponadto, powinny być dostosowane do wieku i rozwoju dziecka.

Oprócz aktywności fizycznej dzieci powinno się angażować w lekcje muzyki, zajęcia plastyczne czy czytanie. Mają one zdecydowanie znacznie lepszy wpływ na dziecko niż oglądanie telewizji.

Leave a reply