Czy nadwaga i otyłość mają negatywny wpływ na płodność?

Nadwaga i otyłość – wpływ na wydzielanie hormonów płciowych

Nadwaga i otyłość uznane są przez Światową Organizację Zdrowia za współczesną epidemię. Wywierają bardzo niekorzystny wpływ na płodność, zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn. Szczególną uwagę należy zwrócić na otyłość typu brzusznego, gdyż bardzo często łączy się z insulinoopornością i hiperinsulinemią. Przyczynia się do zahamowania wydzielania hormonów przysadki i hormonu wzrostu oraz do wzrostu konwersji androgenów do estrogenów.

Dużą rolę odgrywa funkcja endokrynna tkanki tłuszczowej, która wpływa na uwalnianie i funkcjonowanie hormonów, między innymi hormonu wzrostu, który działa na hormony płciowe odpowiedzialne za wytwarzanie plemników i komórek jajowych.

Wpływ nadwagi i otyłości na płodność

Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania męskiego układu rozrodczego, zmniejszenia liczby plemników. Dodatkowo, nadwaga u mężczyzn powoduje spadek jakości i ilości nasienia. Następstwem otyłości są zaburzenia owulacji u kobiet. Wysoka ilość insuliny i glukozy w organizmie powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej. Często pojawiają się także problemy z nieprawidłowymi cyklami menstruacyjnymi.

Spadek ciężaru ciała już o 5% w stosunku do początkowej, powoduje regulację menstruacji i procesu owulacji. Poprawia także funkcje rozrodcze u kobiet.

Leave a reply